YARGI.org | Soru Cevap Uygulaması AÇILDI!

ÜYELİK ŞARTI YOK! İSİM VERME ZORUNLULUĞU YOK! ANONİM OLARAK SADECE BİR TIKLA SORUNUZU SORABİLİRSİNİZ.

Vatandaşların, alanında uzman veya konuyla ilgili tecrübesi bulunan kişilere hukuki sorunlarını iletmesi, çözüm araması, yargı çalışanlarının günlük karşılaştıkları mesleki sorunlar hakkında sorularına cevap araması, Bilirkişi, Sosyal Hizmet Uzmanı, Psikolog, Pedagog, Tercüman, Uzlaştırmacı vs. gibi yardımcı yargı çalışanlarının sorularını iletebilmeleri, avukatların ihtiyaç duydukları konularda meslektaşları ile bilgi alışverişi yapabilmesi için, www.YARGI.org/SOR uygulaması yayında!

Sadece BİR TIKLA sorunuzu sormak için: BURAYA TIKLAYABİLİRSİNİZ.

Savcılıkta Neden Mübaşir Yok?

Adli yargı çalışanlarının karşılaştıkları soruları iletebilecekleri ve çözüm önerileri sunulabilecek tartışma bölümü.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
Çepni
Yönetici
Yönetici
Mesajlar: 14
Kayıt: 14 Oca 2020, 08:57

Savcılıkta Neden Mübaşir Yok?

Mesaj gönderen Çepni »

Bilindiği üzere mahkemelerde evrak takma, dosya taşıma vb. işleri mübaşirler yapmakta iken savcılık birimlerinde aynı işleri zabıt katipleri yapmaktadır. Bu konudaki görüşleriniz nelerdir? Saygılarımla..

Kullanıcı avatarı
Admin
Kurucu
Kurucu
Mesajlar: 48
Kayıt: 13 Oca 2020, 23:42
İletişim:

Re: Savcılıkta Neden Mübaşir Yok?

Mesaj gönderen Admin »

Benim de ilginç bulduğum konulardan biridir. Gelen evrakların, tebligat parçalarının takılması, fotokopi çekilecek dosyanın yerinden çıkarılması konması, vb. gibi kalemi toparlayan bütün işleri mahkemelerde mübaşir arkadaşlar yapıyor.

Ancak benim düşüncem o konuda şöyle; mahkemelerde genelde 1 veya 2 hakim oluyor, dolayısıyla dosyaların çoğu mahkemedeki katip arkadaşların ortak sorumluluğunda ama savcılıkta 15 tane savcı var ise mübaşir olarak değil de aynı görevi yapacak başka kadrodan en az 5 tane memur verilmesi lazım, ortalama 3 savcı ile çalışması gerekir ki yetişebilsin. Bu da mümkün mü ? Pek sanmıyorum. Çünkü 3 katip çalışması gereken yerde 1 katip veya maksimum 2 katip çalışırken, evrakların takılması vs. için birinin verilmesi mucize. ;)
Bilgi, paylaşıldıkça çoğalır.

Kullanıcı avatarı
Paşa
Yönetici
Yönetici
Mesajlar: 94
Kayıt: 19 Oca 2020, 20:46

Re: Savcılıkta Neden Mübaşir Yok?

Mesaj gönderen Paşa »

İş ve büro tanımlamalarında, adalet bakanlığı yönetmelik ve tebliğlerinde savcılık ile tanımlanmış böyle bir yardımcı kadro bulunmuyor. ancak başsavcının oluru ile birlikte idari işlere bağlı olarak çalışan hizmetli kategorisindeki personeller arasından görevlendirme yapılabilir.

Cevapla

“ADLİ YARGI ÇALIŞANLARI” sayfasına dön