YARGI.org | Soru Cevap Uygulaması AÇILDI!

ÜYELİK ŞARTI YOK! İSİM VERME ZORUNLULUĞU YOK! ANONİM OLARAK SADECE BİR TIKLA SORUNUZU SORABİLİRSİNİZ.

Vatandaşların, alanında uzman veya konuyla ilgili tecrübesi bulunan kişilere hukuki sorunlarını iletmesi, çözüm araması, yargı çalışanlarının günlük karşılaştıkları mesleki sorunlar hakkında sorularına cevap araması, Bilirkişi, Sosyal Hizmet Uzmanı, Psikolog, Pedagog, Tercüman, Uzlaştırmacı vs. gibi yardımcı yargı çalışanlarının sorularını iletebilmeleri, avukatların ihtiyaç duydukları konularda meslektaşları ile bilgi alışverişi yapabilmesi için, www.YARGI.org/SOR uygulaması yayında!

Sadece BİR TIKLA sorunuzu sormak için: BURAYA TIKLAYABİLİRSİNİZ.

Mülakatlarda Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Yazılı sınavı geçen adaylara ilişkin mülakat tarihlerinin ve yerlerinin paylaşıldığı bölüm.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
Paşa
Yönetici
Yönetici
Mesajlar: 94
Kayıt: 19 Oca 2020, 20:46

Mülakatlarda Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Mesaj gönderen Paşa »

İş görüşmeleri veya özellikle iki basamaklı iş alımlarında mülakat aşaması insanların korkulu rüyası konumuna gelmiştir. Sınav aşamasını bir şekilde halledebilen kişilerin, işveren veya amirler için bir diğer dikkat ettikleri husus ise mülakat yaptıkları kişinin kişiliği, kendine olan özgüveni, konuşma şekli, hal ve hareketleri vs şeklinde sıralanabilmektedir. Bu yazımız ile mülakata girecek kişilere dikkat etmelerini önemle tavsiye ettiğimiz hususları belirtmek istedik.
Bunlar;

– Kılık kıyafetinize özen gösterin
Dünya çapında yapılan bir istatistik, adayların %55'lik bir kısmının kılıf kıyafeti nedeniyle elendiğini göstermektedir. Özensiz giyimden olduğu kadar, aşırı süsten de kaçınılmalıdır. Özenli, dikkat dağıtmayacak, yırtmaçlı, dekolteli, fazla renkli ve desenli kıyafetler tercih edilmemeli, günlük kullanmadığınız takıları da takmayınız.

– Mülakat saatinden en az 15 dakika öncesinden mülakat yerinde bulunun
Mülakata gideceğiniz güzargahta oluşabilecek trafik, yol durumu gibi hususları dikkate alarak geç kalmaktan kaçının. Ülkemizde görüşme odasına gitmek için bile 10-15 dakika ayırmanız gereken binalar olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Bu sebeple mülakatın yapılacağı yeri bilmiyorsanız enazından mülakat öncesinde 1 kez mülakat merkezini bulun, mülakat günü ise bina girişi için en azından 20-25 dakika öncesinden mülakat binasında ulaşın.

- Konuşurken, mutlaka mulakat heyeti ya da mülakat yapan kişinin gözlerinin içine bakın
Göz temasından kaçınan kişilerin yalan söyleyen ya da çekingen insanlar oldukları yönünde genel bir kanı vardır. Mülakatlarda göz temasından kaçan adayların %37'sinin mülakatları olumsuz sonuçlanmaktadır.

– Sorulara ne kısa ne de çok uzun cevaplar vermekten kaçının
Mülakat yapanların sormuş oldukları sorulara kısa cevaplar verildiği taktirde özensiz ve ezbere cevaplar verildiği düşünülmekte, çok uzun cevaplar ise karşı tarafın dikkatini bozabilecek ve sıkabilecek niteliktedir.

– İsteksiz ve umutsuz görünmeyin
Asla isteksiz ve umutsuz görüntü vermeyin. Aklınızdan çıkarmayın ki, zorla orada bulunmuyorsunuz. Ayrıca umutsuz da görünmeyin, çünkü enazından mülakata hak kazandığınızı unutmayın. Özgüvenli ve net olun. Ancak özgüven de tavan yapmamalı.

– Eski iş yerinizi ya da yöneticilerinizi asla kötülemeyin
"Bugün onları kötüleyen, yarın bizi kötüler" düşüncesinin oluşmasını kimse istemez.

– Her soruya cevap vermek zorunda değilsiniz
Saçma sorular hemen her mülakatta sorulabilir. "Bilmiyorum", "bu soruya cevap vermek istemiyorum", "bunun işe alımla ilgili olduğunu düşünmüyorum" gibi cevaplar vermek, yalakalık yaptığınızı düşündüren ya da yalan olduğu düşündüren cevaplar vermekten iyidir. Beklemediğiniz ve saçma soruların sizin tepkinizi ölçmek adına yapıldığını unutmayın. Sakin kalmaya, soğukkanlılığınızı korumaya ve ani tepkiler vermemeye dikkat edin.

– Beden dilini kullanın. Güler yüz ve mimikler önemlidir
Beden dili, güler yüz ve mimikler iletişimde çok büyük rol oynar. bu yüzden güler yüzlü, abartıdan kaçınılan beden dili ve mimik kullanmaya dikkat edin. Beden dili ve mimik dikkatin üzerinizde kalmasını sağlayacaktır.

– Kendinizi, beklentilerinizi ve hedeflerinizi net bir şekilde ifade edin
Net olmak her zaman size "artı" puan katar. Anlaşılırlıktan uzak, dil bilgisi kurallarından yoksun bir dil kullanmaktan uzak durun.

– Görüşmeden ayrılırken göz temasını kaybetmeyin
Mülakattan ayrılırken göz temasının kaybedilmemesi, sizin adınıza olumlu bir davranış tarzıdır. Çekingen olmadığınız, kendinize güveninizin olduğunu ve aynı zamanda mülakat yapana saygınız olduğu anlamına gelir. mülakattan sırtı dönük şekilde ayrılmanız, vücut hareketleri bakımından saygısız bir davranış olarak algılanacaktır.

Mülakatta Yapılmaması Gerekenler

– Heyecanlanmayın
Heyecanınızı bastırmalısınız. Heyecan yaparsanız, hata yapma olasılığınızın artacağını unutmayın.

– Yalan Söylemeyin
“Yalancının mumu, yatsıya kadar yanar.”

– Cep Telefonunuzu Sessize Alın
Mülakat sırasında cep telefonunuzun çalması hiç hoş olmayacaktır.

– Gözlerinizi Kaçırmayın
Beden dilinde, gözlerin kaçırılması yalan göstergesi olarak algılanmaktadır.

– Sinirlenmeyin
Kimi zaman mülakat yapanlar, adayları bilerek sinirlendirmek isteyebilir. Sakinliğinizi ve soğukkanlığınızı korumalısınız. Sinirlenirseniz, siz kaybedersiniz.

– Ukalalık ve Söz Kesmekten Sakının
Ne olursa olsun ukalalık veya söz kesmek, herkesin nefret ettiği bir durumdur.

– Soru Sormaktan Çekinmeyin
Onların olduğu kadar sizin de mülakat yapanlara soru sorma hakkınız vardır. Abartmadan merak ettiğiniz hususlarda soru sorabileceğinizi unutmayın.

– Dikkatinizin Dağılmasına İzin Vermeyin
Mülakat esnasında dikkatinizi dağıtacak her şeyden kaçının. Bilerek veya bilmeyerek dikkatinizi dağıtacak durumlar gelişebilir. Duruşunuzu ve konsantrasyonunuzu bozmayın.

Sonuç olarak, mülakat aşamasında yapacağınız ufak doğruların sizi bir adım öne geçirebileceği kadar yapabileceğiniz ufak yanlışların da mülakattan elenmenize yol açabileceğini, işe alınmanın veya alınmamanın hayati bir mesele olmayacağını, düşünerek heyecanlanmadan, sakin, sabırlı, dikkatli, göz temasını kaçırmadan bir mülakat geçirmeye çalışın.

Şimdiden başarılar dileriz.

Cevapla

“MÜLAKAT” sayfasına dön