YARGI.org | Soru Cevap Uygulaması AÇILDI!

ÜYELİK ŞARTI YOK! İSİM VERME ZORUNLULUĞU YOK! ANONİM OLARAK SADECE BİR TIKLA SORUNUZU SORABİLİRSİNİZ.

Vatandaşların, alanında uzman veya konuyla ilgili tecrübesi bulunan kişilere hukuki sorunlarını iletmesi, çözüm araması, yargı çalışanlarının günlük karşılaştıkları mesleki sorunlar hakkında sorularına cevap araması, Bilirkişi, Sosyal Hizmet Uzmanı, Psikolog, Pedagog, Tercüman, Uzlaştırmacı vs. gibi yardımcı yargı çalışanlarının sorularını iletebilmeleri, avukatların ihtiyaç duydukları konularda meslektaşları ile bilgi alışverişi yapabilmesi için, www.YARGI.org/SOR uygulaması yayında!

Sadece BİR TIKLA sorunuzu sormak için: BURAYA TIKLAYABİLİRSİNİZ.

Tapu İptal ve Tescil Davası

Maddi ve manevi alacak verecek konularının ele alınacağı, bu yönde soruların ve bu sorulara ilişkin cevaplar yönünden bilgi alışverişinin yapılacağı bölüm.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
Paşa
Yönetici
Yönetici
Mesajlar: 94
Kayıt: 19 Oca 2020, 20:46

Tapu İptal ve Tescil Davası

Mesaj gönderen Paşa »

Daha önceden verilmiş ve tescil edilmiş, kanuna uygun olmayan, usul dışı ve yolsuz olarak düzenlendiği belirtilen tapu kayıtlarının iptal edilmesi, hukuka uygun olarak düzenlenmesi için açılan davadır. Tapu İptal ve Tescil Davası mülkiyet hakları hakkında bir dava olması nedeniyle, mahkeme hükmü kesinleşinceye kadar icraya konulamaz. Tapu İptal ve Tescil Davası yetki bölgesindeki Asliye Hukuk Mahkemelerine açılmalıdır.
Tapu İptal ve Tescil Davası, kişinin mülkiyet hakkını temin bakımından en önemli dava çeşitidir. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi Ek Protokolünde, sözleşmeye taraf tüm devletlere mülkiyet hakkının ihlali halinde, bireye etkili koruma mekanizması sağlanması hususunu zorunlu kıldığından, kişiler iç hukuk yollarını tamamladığı halde ve mağduriyet giderilmediği taktirde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine başvuruda bulunabilmektedir.

Tapu İptal ve Tescil Davası Kime Karşı Açılır?

Taşınmazların mülkiyeti hakkındaki bütün davalar ile Tapu İptal ve Tescili Davası, tapu kaydında taşınmazın sahibi olarak görünen kişiye karşı açılmaktadır. Eğer taşınmazın sahibi olarak görünen kişi ölmüş ise, dava ölen kişinin mirasçılarına yönelik açılır.
Dava konusu tapuda 3.bir kişi hakkında da talep varsa, o kişi hakkında da dava açılması gerekmektedir. Mesela, ipotek, şerhli satış vaadi sözleşmesi gibi durumlarda, lehine şerh düşülen ve işlem yapılan kişiler hakkında da dava açılmalıdır.
Olağandışı zamanaşımı sebebiyle açılması düşünülen tapu tescil davaları, ilgili tüzel kişilik ile hazinenin aleyhinde açılmalıdır.

Tapu İptal ve Tescil Davasının Açılma Nedenleri

*** Hukuki ehliyetsizlik sebebiyle,
*** Muris muvazaası (mirastan mal kaçırma) sebebiyle,
*** Vekalet yetkisinin kötüye kullanımı sebebiyle,
*** İmar uygulaması sebebiyle,
*** Ölene kadar bakım sözleşmesi sebebiyle,
*** Aile konutu sebebiyle,
*** Kazanç zamanaşımı ve zilyetlik sebebiyle

Cevapla

“HUKUK MAHKEMELERİ” sayfasına dön