YARGI.org | Soru Cevap Uygulaması AÇILDI!

ÜYELİK ŞARTI YOK! İSİM VERME ZORUNLULUĞU YOK! ANONİM OLARAK SADECE BİR TIKLA SORUNUZU SORABİLİRSİNİZ.

Vatandaşların, alanında uzman veya konuyla ilgili tecrübesi bulunan kişilere hukuki sorunlarını iletmesi, çözüm araması, yargı çalışanlarının günlük karşılaştıkları mesleki sorunlar hakkında sorularına cevap araması, Bilirkişi, Sosyal Hizmet Uzmanı, Psikolog, Pedagog, Tercüman, Uzlaştırmacı vs. gibi yardımcı yargı çalışanlarının sorularını iletebilmeleri, avukatların ihtiyaç duydukları konularda meslektaşları ile bilgi alışverişi yapabilmesi için, www.YARGI.org/SOR uygulaması yayında!

Sadece BİR TIKLA sorunuzu sormak için: BURAYA TIKLAYABİLİRSİNİZ.

Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması Kararı

Soruşturması tamamlanmış ve iddianame düzenlenerek dava aşamasında gelmiş konularla ilgili sorunların dile getirilebileceği, bilgi paylaşımı yapılacağı bölüm.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
Paşa
Yönetici
Yönetici
Mesajlar: 94
Kayıt: 19 Oca 2020, 20:46

Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması Kararı

Mesaj gönderen Paşa »

Ceza Mahkemelerinde, sanık hakkında verilecek olan hükmün belirli süreler için ertelenmesi, bu süre içerisinde sanığın denetim altında kalması, denetim altında bulunduğu süre içerisinde kasten herhangi bir suç işlememesi durumunda, alacağı cezanın ortadan kalkacağı anlamına gelen karar türüdür.

18 yaşından büyük kişiler için geri bırakılan süre 5 yıl iken, 18 yaşından küçükler için 3 yıldır.

Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılamayacağı Suçlar

-26 Şubat 2008 tarihinden sonra işlenmiş olan 477 sayılı Disiplin Mahkemeleri Kanununda sayılan disiplin suçlarının cezası ne olursa olsun hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı verilemez.
- Karşılıksız Çek Keşide Etme Suçu,
- İmar Kirliliğine Neden Olma Suçu
- Tazyik hapsi veya Disiplin Hapsi gerektiren eylemler
- Anayasa’nın 174 maddesinde koruma altına alınmış olan İnkılap Kanunu'nda yer alan suçlar

Terörle Mücadele Kanunu kapsamında yer alan suçlar, yakın geçmişe kadar hükmün açıklanmasının geri bırakılması kapsamında sayılmaz iken 6352 sayılı kanun ile “Propaganda, Örgüte Yardım Etme” gibi suçlar, hükmün açıklanmasının geri bırakılması kapsamında girmiştir.
Sanık hakkında 2 yıldan daha az hapis cezası verilirse veya Adli para cezasına hükmedilirse, bu cezalar hakkında hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı verilebilir. Ancak bir sanık hakkında hapis cezası verilerek, daha sonra bu hapis cezası adli para cezasına çevrilirse, bu durumda hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı verilemez.
Bir başka husus da, sanık hakkında daha önceden kasten işlendiği tespit edilen bir suçtan dolayı kesinleşmiş mahkumiyeti varsa, o sanık hakkında hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı verilemez. Öte yandan sanık hakkında, daha öncesinden kesinleşmiş mahkumiyet kararı olsa bile, taksirli suçlardan dolayı ayrıca hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı verilebilir.

Hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararlarında belirleyici etmen cezanın süresidir. Sanık üzerine atılı suç, yukarıda belirtilen suçlar dışında ne olursa olsun, 2 yıl veya daha az ceza aldığı takdirde hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı verilebilir.

Cevapla

“CEZA MAHKEMELERİ” sayfasına dön