YARGI.org | Soru Cevap Uygulaması AÇILDI!

ÜYELİK ŞARTI YOK! İSİM VERME ZORUNLULUĞU YOK! ANONİM OLARAK SADECE BİR TIKLA SORUNUZU SORABİLİRSİNİZ.

Vatandaşların, alanında uzman veya konuyla ilgili tecrübesi bulunan kişilere hukuki sorunlarını iletmesi, çözüm araması, yargı çalışanlarının günlük karşılaştıkları mesleki sorunlar hakkında sorularına cevap araması, Bilirkişi, Sosyal Hizmet Uzmanı, Psikolog, Pedagog, Tercüman, Uzlaştırmacı vs. gibi yardımcı yargı çalışanlarının sorularını iletebilmeleri, avukatların ihtiyaç duydukları konularda meslektaşları ile bilgi alışverişi yapabilmesi için, www.YARGI.org/SOR uygulaması yayında!

Sadece BİR TIKLA sorunuzu sormak için: BURAYA TIKLAYABİLİRSİNİZ.

Ağır Ceza Mahkemesi ve Kapsamına Giren Suçlar

Soruşturması tamamlanmış ve iddianame düzenlenerek dava aşamasında gelmiş konularla ilgili sorunların dile getirilebileceği, bilgi paylaşımı yapılacağı bölüm.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
Paşa
Yönetici
Yönetici
Mesajlar: 94
Kayıt: 19 Oca 2020, 20:46

Ağır Ceza Mahkemesi ve Kapsamına Giren Suçlar

Mesaj gönderen Paşa »

Kanunda tanımlanan suç türlerinde, asliye ceza mahkemelerinin kapsamında yer almayan tüm suçlar Ağır Ceza Mahkemelerince yürütülmektedir. 5235 Sayılı Kanunun 12.maddesinde düzenlenen suç özelliği ve ceza miktarı bakımından kriterlere uygun suçlar olarak tanımlanabilir. Sanıkların yaşı 18’den küçük ise “Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi” tarafından yürütülür, Çocuk Ağır Ceza Mahkemelerinin bulunmadığı merkezlerde ise “Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi sıfatıyla Ağır Ceza Mahkemeleri” tarafından yürütülmektedir.
Ağır Ceza Mahkemeleri, Türk Ceza Kanununda tanımlanan Yağma (Gasp), Kasten Adam Öldürme, Neticesi Sebebiyle Ağırlaşmış Yaralama, Taksirle Ölüme Sebep Olma, İrtikap, Zimmet, Rüşvet, Resmi Belgede Sahtecilik, Nitelikli Dolandırıcılık, Hileli İflas, Devletin Egemenlik Alametlerine ve Organlarının Saygınlığına Karşı Suçlar, Anayasal Düzene ve Bu Düzenin İşleyişine Karşı Suçlar, Milli Savunmaya Karşı Suçlar, Devlet Sırlarına Karşı Suçlar ve Casusluk, Terörle Mücadele Kanununu kapsamında yer alan suçlar, ağırlaştırılmış müebbet hapis, müebbet hapis ve üst sınırı 10 yıldan fazla hapis cezası öngörülen suçlarda yetkili mahkemeler Ağır Ceza Mahkemeleridir.

Ağır Ceza Mahkemeleri 1 başkan ve 2 üyeden oluşur. duruşmalarda ise bir savcı da iddia makamı olarak bulunmalıdır.

Ağır Ceza Mahkemeleri Nasıl ve Nerelerde Kurulur?

Ağır Ceza Mahkemeleri tüm il merkezleri ve bulunulan bölgenin nüfus ve suç yoğunluğu göz önüne alınarak belirli ilçelerde Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun oluru ile Adalet Bakanlığınca kurulmaktadır. Ağır Ceza Mahkemelerinin diğer mahkemelerden farkı, tüm adliyelerde tüm mahkemeler bulunmakta iken (özel kanunlarla kurulan mahkemeler kurulmayabilir), Ağır Ceza Mahkemeleri bulunulan ilin tüm ilçelerini kapsayabilmektedir.

Ağır Ceza Mahkemelerinin Soruşturma Aşamasındaki Görevleri

Yetkili kılındığı kovuşturma dosyaları dışında, Ağır Ceza Mahkemeleri soruşturma aşamasındaki bir takım suçlarda bazı yetkilere sahiptir;
İletişimin dinlenmesi ve denetlenmesi, soruşturmayla ilgili gizli soruşturmacı görevlendirilmesi, şüpheli veya sanıkların teknik araçlarla izlenmesi, kişilere ait hak ve alacaklara el koyulması, Cumhuriyet Başsavcılıkları arasındaki yetki uyuşmazlıkları gibi hususlarda yetkilidir.

Cevapla

“CEZA MAHKEMELERİ” sayfasına dön