YARGI.org | Soru Cevap Uygulaması AÇILDI!

ÜYELİK ŞARTI YOK! İSİM VERME ZORUNLULUĞU YOK! ANONİM OLARAK SADECE BİR TIKLA SORUNUZU SORABİLİRSİNİZ.

Vatandaşların, alanında uzman veya konuyla ilgili tecrübesi bulunan kişilere hukuki sorunlarını iletmesi, çözüm araması, yargı çalışanlarının günlük karşılaştıkları mesleki sorunlar hakkında sorularına cevap araması, Bilirkişi, Sosyal Hizmet Uzmanı, Psikolog, Pedagog, Tercüman, Uzlaştırmacı vs. gibi yardımcı yargı çalışanlarının sorularını iletebilmeleri, avukatların ihtiyaç duydukları konularda meslektaşları ile bilgi alışverişi yapabilmesi için, www.YARGI.org/SOR uygulaması yayında!

Sadece BİR TIKLA sorunuzu sormak için: BURAYA TIKLAYABİLİRSİNİZ.

Kovuşturmaya Yer Olmadığına Dair Karar nedir? (Takipsizlik, KYOK)

Tahkikat ve soruşturma aşamasındaki konular ile ilgili sorularınıza cevap bulabileceğiniz, sorunlarınızı dile getirebileceğiniz bölüm.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
Admin
Kurucu
Kurucu
Mesajlar: 48
Kayıt: 13 Oca 2020, 23:42
İletişim:

Kovuşturmaya Yer Olmadığına Dair Karar nedir? (Takipsizlik, KYOK)

Mesaj gönderen Admin »

Kovuşturmaya Yer Olmadığına Dair Karar (KYOK) yani bir başka deyişle Takipsizlik Kararı başlatılan bir soruşturma neticesinde Cumhuriyet Savcısı tarafından atılı suçun işlenmediği, dava açılmasına yeterli delil bulunmadığı, şikayetçi olunmadığı veya şikayetten vazgeçildiği, uzlaşmanın sağlandığı, şüphelinin vefat ettiği vb. gibi durumlarda düzenlenen karardır.

Henüz soruşturma aşamasındayken Cumhuriyet savcısı tarafından suçun işlenip işlenmediği, işlendiyse kim tarafından işlendiğine dair delillerin toplanması amacıyla bir takım işlemler yürütülür. Yürütülen bu işlemler neticesinde bir gerekçe ile dosyanın dava açılmadan kapatılmasına karar verilir ise işte bu halde Kovuşturmaya Yer Olmadığına Dair Karar düzenlenir ve dosya mahkemeye intikal etmeden kapanır.

Hangi Hallerde Kovuşturmaya Yer Olmadığına Dair Karar Verilir ?
İlk paragrafta da bahsettim gibi, yaşanan olay neticesinde; şikayete tabi olan suçlarda suçtan zarar gören veya mağdurun şüpheliden şikayetçi olmaması, ilk aşamada şikayetçi olup sonrasında şikayetinden vazgeçmesi, uzlaşmaya tabi bir suçta tarafların uzlaşması, şüphelinin vefat etmesi, suçun zamanaşımı süresince failinin tespit edilememesi, suçun işlendiğine dair yeterli delil tespit edilememesi, şahsi cezasızlık olması, aynı soruşturmanın birden fazla kaydedilmesi, suçun yasal unsurlarının oluşmaması, atılı suçun işlenmediğinin anlaşılması gibi hallerde Kovuşturmaya Yer Olmadığına Dair Karar verilebilir.

İtiraz Hakkı Var Mıdır?
Kovuşturmaya Yer Olmadığına Dair Karar itiraza tabidir. Kararın tebliğ alındığı günden itibaren 15 gün içerisinde kararda belirtilen Sulh Ceza Hakimliği’ne itiraza konu gerekçelerin yazılı olduğu ve ekinde somut delil bulunan bir dilekçe verilebilir. Somut delil olması, itirazın kabul edilmesi yönünde etkin rol oynar. İtirazınız neticesinde Sulh Ceza Hakimliği dosyanızı inceler ve itirazın kabulüne veya reddine karar verir.

Sulh Ceza Hakimliği Son İtiraz Yolu Mudur ?
Sulh Ceza Hakimliği bu kararı inceleyip itirazın reddine yani kararın kaldırılmasına yer olmadığına dair karar verirse, bu aşamadan sonraki yol Kanun Yararına Bozma yoludur. Savcılığın takipsizlik kararı, Sulh Ceza Hakimliğinin değişik iş kararı ile birlikte Ceza İşleri Genel Müdürlüğü’ne gönderilmek üzere savcılığa dilekçe bırakılır. Buradan gelecek neticeye göre karar kesinleşir.

Kovuşturmaya Yer Olmadığına Dair Karar'a İtiraz Dilekçesi Örneği | Tıkla İndir
Bilgi, paylaşıldıkça çoğalır.

Cevapla

“SORUŞTURMA” sayfasına dön