YARGI.org | Soru Cevap Uygulaması AÇILDI!

ÜYELİK ŞARTI YOK! İSİM VERME ZORUNLULUĞU YOK! ANONİM OLARAK SADECE BİR TIKLA SORUNUZU SORABİLİRSİNİZ.

Vatandaşların, alanında uzman veya konuyla ilgili tecrübesi bulunan kişilere hukuki sorunlarını iletmesi, çözüm araması, yargı çalışanlarının günlük karşılaştıkları mesleki sorunlar hakkında sorularına cevap araması, Bilirkişi, Sosyal Hizmet Uzmanı, Psikolog, Pedagog, Tercüman, Uzlaştırmacı vs. gibi yardımcı yargı çalışanlarının sorularını iletebilmeleri, avukatların ihtiyaç duydukları konularda meslektaşları ile bilgi alışverişi yapabilmesi için, www.YARGI.org/SOR uygulaması yayında!

Sadece BİR TIKLA sorunuzu sormak için: BURAYA TIKLAYABİLİRSİNİZ.

Soruşturma Dosyasında Emanet Olarak Alınan Eşya Ne Olur?

Tahkikat ve soruşturma aşamasındaki konular ile ilgili sorularınıza cevap bulabileceğiniz, sorunlarınızı dile getirebileceğiniz bölüm.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
Paşa
Yönetici
Yönetici
Mesajlar: 94
Kayıt: 19 Oca 2020, 20:46

Soruşturma Dosyasında Emanet Olarak Alınan Eşya Ne Olur?

Mesaj gönderen Paşa »

Emanet Eşyası Nedir? Nasıl Alınır veya El Konulur?

Emanet eşyaları tanımından, suçta kullanılan veya suçun tespiti açısından önem taşıyan eşyaları anlaşılmaktadır. En basit tanımla savcılık, suç teşkil eden olayların açığa çıkarılması için gerekli inceleme ve araştırmayı yaparak, delilleri toplayarak olayları açığa kavuşturmak, tespiti halinde olayın şüphelileri hakkında cezalandırılması talebiyle ceza mahkemelerine iddianame düzenlemekle görevli Adalet Bakanlığı'na bağlı birimlerdir. Savcılıklar; suçları, olayları incelerken bir takım işlemler gerçekleştirebilir. Bunların arasında soruşturma konusu olayda kullanılan suç eşyalarını tespit edip incelemek, inceletmek de vardır. Soruşturma konusu olayda, gecikmesinde sakınca bulunan hallerde, 24 saat içerisinde yetkili Sulh Ceza Hakimliklerine onaya sunulmak üzere Cumhuriyet Savcısının yazılı emri ile ya da önceden Sulh Ceza Hakimliklerinin arama el koyma kararı doğrultusunda, belirli mekan ve eşyalarda arama yapılarak elde edilecek eşyalara el konulabilir. El koyma kararı verilmeyen veya el koyma kararı onaylanmayan suç eşyaları delil olarak kabul edilemez.
Suç eşyası veya delil olarak alınan eşyalarının bazıları ilgili adliyelerin emanet memurluğunda saklanırken, bazıları ise emanet memurluğu yönetmeliği uyarınca Yediemin sıfatıyla bazı özel depolarda saklanabilir veya tutulabilir. Soruşturma konusu olayın açığa çıkması için, bazı suç eşyaları üzerinde inceleme yapılabilir. Bazı özel kanun hükümlerine ve yönetmeliklere göre dosyada saklanabilir.

Emanet Eşyaları Hakkında Çeşitli Kararlar Verilebilmektedir

Burada eşya üzerinde tasarruf savcılık aşamasında Cumhuriyet Savcılığı makamındadır. Olayın önemi ya da türüne göre eşyalar üzerindeki tasarruflar değişebilir. Örnekle açıklamak gerekirse; bir cep telefondaki veriler soruşturma konusu olay için gerekli ise; emanet olarak alınan cep telefonu üzerinde inceleme yapılarak telefon veya dijital materyal sahibine iade edilebilir. Emanet eşya bıçak, silah gibi eşyalar ise, Türk Ceza Kanunu 64 maddesinde belirtilen Müsadere hükmü gereğince Sulh Ceza hakimliklerinden “Müsadere Kararı” talep edilebilir ya da Kamu davası açılacak olan ceza mahkemelerden hazırlanan iddianame ile birlikte “Müsadere” talep edilir. Emanet eşyası hakkında mahkemeden Müsadere kararı çıkmadığı takdirde suç eşyası sahibine iade edilir, aksi taktirde suç eşyası delil niteliği kazanamaz. Bunların dışında uyuşturucu madde, ruhsatsız silah gibi bulundurulması taşınması bizatihi suç teşkil eden eşyalar ise, hiçbir şekilde sahibine iade edilmez. Soruşturma konusu olaya ilişkin olarak farklılık gösterebileceği gibi tarihi eser gibi eşyalar müze müdürlüklerine teslim edilir, bıçak, silah, mühimmat gibi eşyalar idari işlemler yapılmak üzere valiliklere veya kaymakamlıklara gönderilir, uyuşturucu, kaçak sigara gibi eşyalar ise imha edilir. Diğer eşyalar ise dosyada saklanır ya da soruşturma ve kovuşturma sonucunda sahiplerine iade edilebilir.

Cevapla

“SORUŞTURMA” sayfasına dön