YARGI.org | Soru Cevap Uygulaması AÇILDI!

ÜYELİK ŞARTI YOK! İSİM VERME ZORUNLULUĞU YOK! ANONİM OLARAK SADECE BİR TIKLA SORUNUZU SORABİLİRSİNİZ.

Vatandaşların, alanında uzman veya konuyla ilgili tecrübesi bulunan kişilere hukuki sorunlarını iletmesi, çözüm araması, yargı çalışanlarının günlük karşılaştıkları mesleki sorunlar hakkında sorularına cevap araması, Bilirkişi, Sosyal Hizmet Uzmanı, Psikolog, Pedagog, Tercüman, Uzlaştırmacı vs. gibi yardımcı yargı çalışanlarının sorularını iletebilmeleri, avukatların ihtiyaç duydukları konularda meslektaşları ile bilgi alışverişi yapabilmesi için, www.YARGI.org/SOR uygulaması yayında!

Sadece BİR TIKLA sorunuzu sormak için: BURAYA TIKLAYABİLİRSİNİZ.

Yardımcı Yargı Çalışanları

Bilirkişi, Sosyal Hizmet Uzmanı, Psikolog, Pedagog, Tercüman, Uzlaştırmacı vs. gibi yardımcı yargı çalışanlarının sorunlarını iletebilecekleri, sorularına cevap bulabilecekleri bölüm.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
Paşa
Yönetici
Yönetici
Mesajlar: 94
Kayıt: 19 Oca 2020, 20:46

Yardımcı Yargı Çalışanları

Mesaj gönderen Paşa »

Soruşturma, kovuşturma, hukuk mahkemeleri ve diğer yargılama usullerinde işlemlerin eksiksiz ve net bir şekilde yürütülebilmesi için hakim, savcı, müdür, mübaşir gibi aslî vazifeleri olan personeller dışında, çeşitli kanunlarla dosyaların akıbetine direkt etki edebilecek vazifelere sahip kişiler vardır. Bunlar bilirkişi, sosyal hizmet uzmanları, psikologlar, pedagoglar, tercümanlar, uzlaştırmacılar gibi kişiler olarak tanımlanabilir.
Örnek vermek gerekirse, özellikle çocukların konu olduğu dosyalarda sosyal hizmet uzmanı, psikolog, pedagoglar, yabancı dil ve lehçelerde yardım gereken durumlarda tercümanlar, uzlaştırma kapsamında yer alan dosyalarda uzlaştırmacılar, uzmanlık gerektiren alanlarda (trafikçi, CD inceleme, iş kazası, mühendislik, inşaat mühendisi vs) bilirkişi raporunun temini gerektiren hususlarda bilirkişiler hakim ve savcıların en büyük yardımcıları durumuna gelmektedirler.
Sosyal hizmet uzmanları, psikologlar, pedagoglar belirli okullardan mezun olup mesleklerini icra ederlerken; tercümanlar belirli okullardan mezun olup sınavları vermiş olabilecekleri gibi, anadilleri dolayısıyla tercümanlık yapabilirler; uzlaştırmacılar Adalet Bakanlığı’nın yetkili kıldığı eğitim birimlerinde eğitimlerini tamamlayıp sınavdan başarılı olan kişiler arasından seçilirken, bilirkişiler ise belirli alanlarda uzmanlıklarını kanıtlayan belgelerle bilirkişi komisyonlarına başvuru yapıp yeterlilik gösteren kişilerdir.

Forumumuzda sıkıntı, şikayet, soru veya önerilerinizi paylaştığınız taktirde istişare yoluyla sıkıntılarınıza ve problemlerinize kısa sürede etkin cevaplar alabileceğiniz kanaatindeyiz.

Cevapla

“YARDIMCI YARGI ÇALIŞANLARI” sayfasına dön