YARGI.org | Soru Cevap Uygulaması AÇILDI!

ÜYELİK ŞARTI YOK! İSİM VERME ZORUNLULUĞU YOK! ANONİM OLARAK SADECE BİR TIKLA SORUNUZU SORABİLİRSİNİZ.

Vatandaşların, alanında uzman veya konuyla ilgili tecrübesi bulunan kişilere hukuki sorunlarını iletmesi, çözüm araması, yargı çalışanlarının günlük karşılaştıkları mesleki sorunlar hakkında sorularına cevap araması, Bilirkişi, Sosyal Hizmet Uzmanı, Psikolog, Pedagog, Tercüman, Uzlaştırmacı vs. gibi yardımcı yargı çalışanlarının sorularını iletebilmeleri, avukatların ihtiyaç duydukları konularda meslektaşları ile bilgi alışverişi yapabilmesi için, www.YARGI.org/SOR uygulaması yayında!

Sadece BİR TIKLA sorunuzu sormak için: BURAYA TIKLAYABİLİRSİNİZ.

Basit Yargılama Usulünün Ülkemizde Uygulanma Nedenleri

Basit Yargılama Usulü hakkında bilgi, örnek belge ve şablon paylaşımı yapılabilecek, sorunların dile getirilebileceği ve cevaplanacağı bölümdür.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
Paşa
Yönetici
Yönetici
Mesajlar: 94
Kayıt: 19 Oca 2020, 20:46

Basit Yargılama Usulünün Ülkemizde Uygulanma Nedenleri

Mesaj gönderen Paşa »

Basit Yargılama Usulünün ülkemizde uygulanmaya başlamasından önce, her çeşit suç ve kovuşturma dosyası için uzun uzadıya duruşmalı yargılamalar yapılmakta, suçun karmaşık olup olmadığı ya da yargılama sonucunda ortaya çıkacak ceza dikkate alınmadan aynı yargılama usulleri uygulanmaktaydı. Harcanması gereken sarf, zaman ve emek basit dosyalarda harcanmaktaydı. Bu da daha karmaşık kovuşturmalar için yeterli zaman ayrılamamasına sebebiyet verebilmekteydi.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinden çıkan içtihatlarda özellikle inandırıcılık konusunda sıkıntı olmayan, karmaşıklıktan uzak ya da kovuşturma konusu olaylarla ilgili tartışmaya gerek olmayan teknik davalarla, taraf beyanları ve diğer belgelerle kolay, adaletli ve makul bir şeklide kararların verilebileceği dava dosyalarında duruşma yapılmasının gerekli olmayabileceği yönünde görüşler bildirilmiştir.

Basit Yargılama Usulü;
➢Belirli ağırlığa ulaşmamış suçlar bakımından,
➢Duruşma yapılmaksızın,
➢Yazılı beyan ve savunma esasına dayanan,
➢Bazı yargılama prosedürlerinin yer almadığı,
➢Yargı mercilerine emek ve vakit tasarrufu sağlayan, bir yargılama usulüdür

Uygulanması planlanan suç tipleri;
› Sadece adli para cezasının gerektiren suçlar,
› Hapis cezaları bakımından ise; Kanunda gösterilen soyut cezası iki yıl veya daha az süreli hapis cezaları
› Adli para cezası ile birlikte veya adli para cezasının seçenek olarak uygulandığı hapis cezalarında ise yine soyut cezanın iki yıl veya daha az süreli olduğu suç tiplerine basit muhakeme usulü uygulanabilecektir

Cevapla

“BASİT YARGILAMA USULÜ” sayfasına dön