YARGI.org | Soru Cevap Uygulaması AÇILDI!

ÜYELİK ŞARTI YOK! İSİM VERME ZORUNLULUĞU YOK! ANONİM OLARAK SADECE BİR TIKLA SORUNUZU SORABİLİRSİNİZ.

Vatandaşların, alanında uzman veya konuyla ilgili tecrübesi bulunan kişilere hukuki sorunlarını iletmesi, çözüm araması, yargı çalışanlarının günlük karşılaştıkları mesleki sorunlar hakkında sorularına cevap araması, Bilirkişi, Sosyal Hizmet Uzmanı, Psikolog, Pedagog, Tercüman, Uzlaştırmacı vs. gibi yardımcı yargı çalışanlarının sorularını iletebilmeleri, avukatların ihtiyaç duydukları konularda meslektaşları ile bilgi alışverişi yapabilmesi için, www.YARGI.org/SOR uygulaması yayında!

Sadece BİR TIKLA sorunuzu sormak için: BURAYA TIKLAYABİLİRSİNİZ.

2020 Yılı Uzlaştırmacı Asgari Ücret Tarifesi Yayınlandı Mı ?

Uzlaştırma hakkında bilgi, örnek belge ve şablon paylaşımı yapılabilecek, sorunların dile getirilebileceği ve cevaplanacağı bölümdür.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
Admin
Kurucu
Kurucu
Mesajlar: 48
Kayıt: 13 Oca 2020, 23:42
İletişim:

2020 Yılı Uzlaştırmacı Asgari Ücret Tarifesi Yayınlandı Mı ?

Mesaj gönderen Admin »

2020 yılı Uzlaştırmacı Asgari Ücret Tarifesi yayınlandı mı? Olumlu uzlaşma ile, teklif aşamasında kalmış uzlaşma sonucu ne kadar ücret ödenecek?

Uzlaştırmacıların merakla beklediği 2020 Uzlaştırmacı Asgari Ücret Tarifesi yayınlandı mı? En düşük ücret ne kadar oldu? Taban fiyat belli oldu mu? Resmi Gazetede yayımlandı mı?

5271 Sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu gereği soruşturma ile kovuşturma dosyalarındaki talepler üzerine dosyalara atanan yani görevlendirilen uzlaştırmacılara ödenecek meblağ ile ödenmesine ilişkin usul ve esaslar bu tarife ile belli olmaktadır. 2020 yılı Uzlaştırmacı Asgari Ücreti Tarifesi henüz yayınlanmadı. Çalışmaların sürdüğü düşünülmekle en kısa sürede yayınlanması bekleniyor.

Belirlenecek olan uzlaştırma ücreti bir uzlaştırmacının şüpheli ya da sanık ile mağdur yada suçtan zarar görenin sosyal ve ekonomik durumlarına göre değişen ve belirgin farklılıkları da bu esaslara göre değerlendirme ile tarafları uzlaştırmadaki becerisi yanı sıra süreçte gösterdiği gayret, yol masrafı, taraf sayısına göre bazı belli başlı nitelikleri kapsayarak dikkate alınarak uzlaştırmacı asgari ücret tarifesinde alt ve üst sınırlar arasında tespit ediliyor.

Uzlaştırmacıya Ödenecek Ücret Nasıl Belirleniyor?

Ücret belirlenirken uzlaştırma raporunun tamamlandığı tarihte yürürlükte olan tarife esas alınmaktadır. Bu tarifeye göre alt sınır ve üst sınır arasında bir sarf ücreti takdir edilir.
Bilgi, paylaşıldıkça çoğalır.

Kullanıcı avatarı
Çepni
Yönetici
Yönetici
Mesajlar: 14
Kayıt: 14 Oca 2020, 08:57

Re: 2020 Yılı Uzlaştırmacı Asgari Ücret Tarifesi Yayınlandı Mı ?

Mesaj gönderen Çepni »

Gözlemlediğim kadarıyla tarifenin henüz yayınlanmamış olması bürodan büroya farklı uygulamalar uygulanmasına sebep oluyor. Bazı bürolar tarifeyi bekleyip raporları taramıyor, bazıları 2019 yılı tarifesi üzerinden ücret takdirine devam ediyor. Benim şahsi görüşüm yeni tarife yayınlanana kadar eski tarifeden ücret takdir edilmesidir. En kısa sürede yayınlanması dileğiyle herkese selamlar.

xavi_28
Yeni Üye
Yeni Üye
Mesajlar: 3
Kayıt: 07 Şub 2020, 15:09

Re: 2020 Yılı Uzlaştırmacı Asgari Ücret Tarifesi Yayınlandı Mı ?

Mesaj gönderen xavi_28 »

Hala ne bekleniyor anlamış değiliz

Cevapla

“UZLAŞTIRMA” sayfasına dön