YARGI.org | Soru Cevap Uygulaması AÇILDI!

ÜYELİK ŞARTI YOK! İSİM VERME ZORUNLULUĞU YOK! ANONİM OLARAK SADECE BİR TIKLA SORUNUZU SORABİLİRSİNİZ.

Vatandaşların, alanında uzman veya konuyla ilgili tecrübesi bulunan kişilere hukuki sorunlarını iletmesi, çözüm araması, yargı çalışanlarının günlük karşılaştıkları mesleki sorunlar hakkında sorularına cevap araması, Bilirkişi, Sosyal Hizmet Uzmanı, Psikolog, Pedagog, Tercüman, Uzlaştırmacı vs. gibi yardımcı yargı çalışanlarının sorularını iletebilmeleri, avukatların ihtiyaç duydukları konularda meslektaşları ile bilgi alışverişi yapabilmesi için, www.YARGI.org/SOR uygulaması yayında!

Sadece BİR TIKLA sorunuzu sormak için: BURAYA TIKLAYABİLİRSİNİZ.

AVUKATA (VEKİLE) UZLAŞMA TEKLİF FORMU İMZALATILMASI

Uzlaştırma hakkında bilgi, örnek belge ve şablon paylaşımı yapılabilecek, sorunların dile getirilebileceği ve cevaplanacağı bölümdür.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
Katip
Yeni Üye
Yeni Üye
Mesajlar: 4
Kayıt: 20 Oca 2020, 23:19

AVUKATA (VEKİLE) UZLAŞMA TEKLİF FORMU İMZALATILMASI

Mesaj gönderen Katip »

Bu soru en çok sorulan sorular içerisinde ilk 5’te yer alacak bir soru olarak karşımıza çıkıyor.

Her ne kadar vekaletnamede uzlaştırma işlemleri şeklinde belirtiliyor ise de yalnızca müştekinin özel hukuk tüzel kişisi olması halinde vekaletnamede yer alan bu ibare devreye girer. Özel hukuk tüzel kişilikleri, anonim şirketler, limited şirketleri, kolektif şirketler, komandit şirketler, dernekler, vakıflar ve kooperatiflerden oluşur. Bu oluşumlarla ilgili uzlaşma teklifi vekaletnamede uzlaştırmaya özel yetki belirtilmesi halinde avukata yapılır. Teklif formu da rapor da avukata imzalatılır.

Bu kapsamın dışında kalan şahıslara teklif bizzat yapılabilir. Kişinin avukatı olup vekaletnamede özel yetki olsa dahi uzlaşma teklifini ancak bizzat kendisi kabul veya reddeder. Kişilere ilişkin uzlaştırma dosyasına avukat ancak kişinin bizzat kendisinin Uzlaşma Teklif Formunu kabul ediyorum şeklinde imzalamasından sonra müzakere aşamasında devreye girip, görüşmeleri yürütüp neticesinde Uzlaştırma Raporu’na imza atabilir. Kişinin teklifi kabul edip etmeyeceği yalnızca kendisi tarafından karar verilecek bir husustur.

Özetleyecek olursak; vekaletnamede özel yetki belirtilmiş ise yalnızca şirketler, vakıflar, dernekler ve kooperatifler için avukat teklif formuna ve rapora imza atabilir, diğer kişiler için yetki belirtilmiş vekaletname olsa bile avukat teklif formuna imza atamaz, ancak rapora atabilir.

NOT: Vekilin imza atmasında sakınca olmadığı, atabileceği yönünde Yargıtay kararı da mevcuttur. Ancak uygulama, yönetmeliğe göre ve yukarıdaki gibidir.

Cevapla

“UZLAŞTIRMA” sayfasına dön