YARGI.org | Soru Cevap Uygulaması AÇILDI!

ÜYELİK ŞARTI YOK! İSİM VERME ZORUNLULUĞU YOK! ANONİM OLARAK SADECE BİR TIKLA SORUNUZU SORABİLİRSİNİZ.

Vatandaşların, alanında uzman veya konuyla ilgili tecrübesi bulunan kişilere hukuki sorunlarını iletmesi, çözüm araması, yargı çalışanlarının günlük karşılaştıkları mesleki sorunlar hakkında sorularına cevap araması, Bilirkişi, Sosyal Hizmet Uzmanı, Psikolog, Pedagog, Tercüman, Uzlaştırmacı vs. gibi yardımcı yargı çalışanlarının sorularını iletebilmeleri, avukatların ihtiyaç duydukları konularda meslektaşları ile bilgi alışverişi yapabilmesi için, www.YARGI.org/SOR uygulaması yayında!

Sadece BİR TIKLA sorunuzu sormak için: BURAYA TIKLAYABİLİRSİNİZ.

Avukatlar

Avukatların bilgi paylaşımı yapabileceği, tecrübelilerin yeni başlayanlar ile bilgi ve belge alışverişi yapabileceği, aradıkları sorulara cevap bulabilecekleri bölüm.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
Paşa
Yönetici
Yönetici
Mesajlar: 94
Kayıt: 19 Oca 2020, 20:46

Avukatlar

Mesaj gönderen Paşa »

Avukat, hukuk fakültelerinden birinden mezun olup, avukatlık stajlarını tamamlamış, serbest veya bir kurum için avukatlık mesleğini gerçekleştiren kişilerdir. Avukatlık mesleği ister serbest, ister bir kuruma bağlı olarak gerçekleştirilsin baroya kayıt olmak zorundadır. Genel itibariyle faaliyet gösterdikleri şehrin barosuna kayıtlıdırlar.
Avukatlar, yargı alanında gerçek veya tüzel kişiliklerin haklarını savunmayı meslek haline getirmiş, hukuk alanında veya yasa konularında yol göstericilik ve danışmanlık yapar.
Avukatlar hukukun hemen her alanında faaliyet gösterebilmektedir. Ceza Kanunundan Gümrük Kanununa, İcra İflas Kanunundan Medeni Kanuna kadar hemen her alanda bilgileri olması beklenir. Büyük şehirlerde genellikle belirli alanlarda uzmanlaşan avukatlar, nispeten daha küçük il ve ilçelerde bir alanda uzmanlaşmaktan öte hemen her alanda faaliyet göstermektedirler.
Avukatlık oldukça nankör bir meslektir. Çünkü, avukatlar kazanınca en iyi, kaybedince en kötüdür.
Başka bir husus da, sanki bir databank gibi, herhangi bir hukuk alanında soru sorulduğunda mutlaka iyi bir bilgi birikimi ile net bir şekilde cevap vermesi beklenmektedir. Ancak bu tabi ki mümkün değildir.
Bu bağlamda avukatlar da mesleklerini icra ettikleri sırada büyük sıkıntılar yaşamakta, yalnızları oynamaktadırlar. Avukatların burada sıkıntılarını paylaştıkları taktirde hızlı ve etkin bir şekilde sıkıntılarının atlatılabileceğini düşünmekteyim.

Cevapla

“AVUKATLAR” sayfasına dön